Vista 6500 19″ Path Light Bronze Finish 2.5W 2950K T3 LED (PR-6500-Z-2.5-W-T3-FR)
Vista Pro Lighting
SKU: PR-6500-Z-2.5-W-T3-FR
Ships in 5-7 Days
  • Prewired with a 36” pigtail of 18-2 direct-burial cable and underground connectors
  • Die-cast, copper-free aluminum path light fixture with a bronze polyester powder-coated finish
  • Includes a 2.5-watt warm LED lamp
  • ABS ground mounting stake is included
  • Clear, high-impact polycarbonate lens
  • Bottom of stem fitted with ½” NPT Brass Connection
  • All fasteners are stainless steel
This elegantly designed low voltage path light fixture is constructed of A360 die-cast, copper-free aluminum for strength and reliability. The stem is a schedule-40 aluminum pipe with ½” NPT custom bushing designed with a stress-dispersing collar to ensure strength and stability for mounting. A super durable polyester powder-coated finish is applied and available in 18 standard colors. The 6500 is shipped with a standard 1.5W, 150 Lumen G4 LED lamp, unless otherwise specified.  A clear, high impact, polycarbonate lens safeguards the lamp and optics. Mounting hardware is included – choice of ABS ground stake or mounting canopy.